Súhrn opatrení v zmysle platného COVID-automatu od 8.2.2021

COVID-19 ? aktuálne zmeny ☣

Negatívny COVID-19 test bude potrebný až od 10.02.2021! 

?Mení sa platnosť negatívneho testu na cestu do zamestnania. V čiernych okresoch budú potrebovať najviac sedemdňový test. ?V červených okresoch stačí 14-dňový test (okresy v Žilinskom kraji) ?a v ružových okresoch stačí 21-dňový test. Takýto okres je len jeden – Veľký Krtíš. 

?Ak ale musíte do práce chodiť hromadnou dopravou, budete potrebovať 7-dňový negatívny test bez ohľadu na to, v akom okrese pracujete.

?Do prírody vrámci okresu nebudete potrebovať test. Je nakoniec povolené ísť aj do iného okresu do prírody, tam už ale budete potrebovať 7-dňový test.

??Test nepotrebujú tí, ktorí prekonali COVID. -19 za posledné tri mesiace a majú doklad o výsledku testovania a tiež tí, ktorí pred 14 dňami dostali druhú dávku vakcíny.

??Od budúceho týždňa otvoria aj obchody so záhradkárskymi potrebami.

???‍?Minister zdravotníctva avizoval, že regionálne úrady verejného zdravotníctva neotvoria školy a škôlky v čiernych okresoch. Ide o deväť okresov: Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom.

?V ostatných okresoch budú školy otvorené, ale regionálni hygienici môžu rozhodnúť o ich zatvorení. 

??‍?Vláda mení aj očkovaciu stratégiu. Od budúceho týždňa začnú očkovať učiteľov vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca.

?Naďalej platia výnimky zo zákazu vychádzania. To znamená, že bez testu môžete ísť do potravín, drogérie, lekárne či k lekárovi. ☣️Na cestu do čistiarne odevov, na kúpu novín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, autoservisov, na poštu, na STK, či do záhradkárstva potrebujete 7-dňový negatívny test.

⏳Vláda zároveň predĺžila núdzový stav do 19. marca 2021.

V súvislosti s výskytom Britskej mutácie COVID-19 sa interval na testovanie posúva najskôr na 8 deň od posledného kontaktu s pozitívne testovaným, doba karantény sa posúva na 14 dní.